GÜNDÜZ EFENDİ -18- Va’ziyye Defteri

DEMOKRASİ VE RÜŞVET
İki köy öğretmeni ile konuştum. Demokrasiden ve oy vermekten bahseyledik. Köylerde gereği gibi rey sâhibi var mıdır? Eğer varsa, yüzde kaç kişi çıkar diye yekdiğerimize sorduk. Yüzde on kişi belki çıkar dedik.
Hal bu olunca nasıl demokrasi olur! En iyisi, memleketin aklı başında olanları bu memleketi idâre etmeli! Ayak takımına söz düşürmemeli! Eğer ayak takımına söz düşürürseniz, memleketi istilâya uğratırsınız!
Birlikte kuvvet var, ikilikte zaaf vardır. Müstebidler ta’zim olunmayı severler, sıradanlar hür adamlar tâzimi sevmezler. Memur vazifeyi yapmaya memurdur, ahâliye çalım satmaya memur değildirler. Amiri veyahut memuru hususi davet rüşvettir. Herhangi bir amire veya memura hediye vermek göndermek rüşvettir! Peygamberimiz Hz. Muhammed, rüşveti alana, verene, alan ile veren arasında vasıta olana lânet etti. Bunlara biz de lânet ederiz.
Muhterem cemâat! Rüşveti alana da verene de ve araya girene de lânet olmasın mı? Olsun, olsun, üçüne de kahrolsun! Odun rüşvet olur mu, olur! Üzüm rüşvet olur mu, olur! karpuz kelek rüşvet olur mu, olur! Hizmet etmek rüşvet olur mu, olur! Aşırı hürmet ve ta’zim etmek ve öğmek rüşvet olur mu, olur!
Rüşvet niçin verilir? Haklıyı haksız yapmak için verilir. Haksızın haklı çıkmasından, haklının da haksız çıkmasından daha büyük, vatanı harab edici daha ne var?
Aman yâ Rabbi! İnsan şu mânâyı zihninde tasavvur edince, dehşetinden Arş-ı Rahman titreyor!
Rüşveti alıp da haksızı haklı olarak mahkemeden gerişe gerişe çıkaran mel’un, nasıl olur da korkusundan titremez! Nasıl olur da öylesi hâkimin vicdânı gibi yüzü de kapkara kesilmez! (Sayfa 13)
Çumra Vâızı
Tâhir Gündüz

Mustafa Özdamar
02 Temmuz 2021

idefix.com’dan SATIN AL

dr.com.tr’dan SATIN AL

kitapyurdu.com’dan SATIN AL

www.kirkkandil.com